HAREKET ve EGZERSİZ

HAREKET ve EGZERSİZ

Hareket ve Yürüyüş

1) Günlük hayatımda daha fazla hareket etmeyi nasıl sağlayabilirim?

Yapacağınız her bir dakikalık hareket çok önem taşımaktadır. Bu nedenle daha hareketli bir hayat tarzı için günlük yaşamınıza hareketlilik gerektiren işlerin adapte edilmesi gerekir. Örneğin bisiklet kullanınız veya otomobil kullanmak yerine gideceğiniz kısa mesafeli yere yürüyerek gidiniz.

Asansör yerine ( çalıştığınız işyerlerinde ve ikamet ettiğiniz apartmanlarda ) merdivenlerden çıkmayı tercih ediniz.

Düzenli olarak yürüyüşe çıkmayı kendinize adet edininiz ( Mesela öğle molasında yürüyüşe çıkabilirsiniz ). Çalışma ofisinizde mümkün olduğunca ayağa kalkınız ve dahili telefon kullanmak yerine meslektaşınıza ( veya iş arkadaşınıza ) ileteceğiniz mesajı bizzat görüşerek ulaştırınız.

2) Hareket etmek, gerçekten zayıflamakta etkili oluyor mu?

Hareket, sağlığın korunması için gıda almak kadar hayati bir önem taşır. Zayıflama programına paralel olarak spor yapmak, ideal bir refakatçi programı teşkil eder. Vücudun ayda bir kilo yağı kalıcı ve etkin bir şekilde eritebilmesi için, her gün ortalama 60 ile 90 dakika arasında düzenli olarak dayanıklılık çalışmalarının yapılması gerekir. Bu nedenle, zayıflama konusunda alınan gıdaların miktarına ve çeşidine gösterilen dikkat kadar, spor yapılmaya da özen gösterilmelidir. Hareketlilik, zayıflamayı destekleyen ve hızlandıran bir unsurdur. Hareketlilik, vücudun kaslı yapısının korumasına katkıda bulunur.

3) Bir kişi, ne kadar spor yapmalı? İdeal spor, haftada üç kez ve her seferinde 30 - 45 dakika arasında yapılan spordur. Hiç şüphesiz, herşeyin başlangıcı zordur. Bu nedenle, başlangıçta spor yapmak için arkadaşlarınızla, yakınlarınızla ve dostlarınızla bir araya gelmeye çalışınız. Böylece spor yapmanız için dışarıdan motivasyon desteği sağlamış olursunuz. Spor faaliyetlerinizi, günlük çalışma programınının içine dahil edin.

4) Yürüyüşlerim için özel eşyalara / donanımlara ihtiyacım var mı?

İyi bir yürüyüş ayakkabısı oldukça önemlidir. Yürüyüş için yapılan sporun niteliğine uygun ve sizin rahat edebileceğiniz bir ayakkabı tavsiye edilir. Yürüyüş ayakkabısının küçük olmamasına dikkat ediniz. Böylece hem ayağın ayakkabı içinde rahat hareket etmesi sağlanır hem de yürüyüş esnasında ayakların yaralanıp yürüyüş yapması engellenemez. Yürüyüş yaparken giyilecek elbiselerin cinsi ve özellikleri de önemlidir. Mümkün olduğu kadar vücudunuzu serin tutacak ve sıcaktan koruyacak hafif bir elbise giymeye çalışınız.

5) Yürüyüş esnasında da ısınma hareketlerinin yapılması gerekli mi?

Evet. Isınma ve esneme hareketleri mutlaka yapılmalıdır. Yürüyüş programlarının öncesi ve sonrasında esneme çalışmaları ile vücut kasları, üzerlerine gelecek yüke hazırlanmış olurlar. Yürüyüş ile kısalmaya meyil eden kasların yeniden günlük hareketlere yönelmesi sağlanmaktadır.

DÜZENLİ EGZERSİZ YAPARSAN

Vücudun sıkılaşır ve daha iyi görünürsün. Kendini daha mutlu hissedersin ve motivasyonun artar. (Çünkü egzersiz yaptığında serotonin yani mutluluk hormonu salgılanıyor!) Konsantrasyonun artar ve günün daha verimli geçer..

“Egzersiz yapmak çok zoruma gidiyor…” mu diyorsun? Merak etme, petraformclub’ın sana önereceği egzersizleri yapmaya üşenmeyeceksin :)  Çünkü bu özellikler işini oldukça kolay hale getirecek;

Popüler Ürünler
Biz Sizi Arayalım
Numaranızı bırakın, biz sizi arayalım.
Danışma Hattı
0 507 566 82 62
Copyright © 2020 PETRA EN İYİLER BİR ÇATI ALTINDA . Tüm Hakları Saklıdır.
Whatsapp İletişim